×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۷ بهمن , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Thursday, 27 January , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
رفتارهای متفاوت با هدف مشترک

چرایی رفتار مختلف ترامپ در مقابل ایران

اوبامای  دموکرات(چپ) تعامل را با فشار توامان دنبال می کرد اما ترامپ جمهوری خواه( راست) با سیاست تعامل کمتر و فشار حداکثری دنبال تحقق اهداف کلان آمریکا در قبال جمهوری اسلامی یعنی براندازی و حداقل تغییر رفتار است.

بنا به گزارش خبرگزاری ارزش دکتر سید تقی هاشمی استاد سیاستگذاری در رابطه با چرایی رفتار متناقض ترامپ در مقابل ایران بیان داشت:

تصمیمات و رویکردهای دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده در مقابل ایران،  ممکن است در نگاه اول متفاوت با دیگر  روسای جمهور به نظر بیاید. بیانیه ها، تهدیدات و تناقضات گفتاری و رفتاری  مختلفی که وی با شدت و حدت در شرایط مختلف اعمال کرده است این تلقی تفاوت را پررنگ می کند. از جمله در موضوع  “تغییر رژیم ایران”  با آن که امری جدیدی نیست و از سوی دولتمردان و سیاست‌گذاران آمریکایی و برخی از هم پیمانانش در اروپا و خاورمیانه و منطقه در حدود ۴۰ سال گذشته دنبال شده است، آنچه این مساله را در سال اخیر مهم و قابل بررسی کرد، عزیمت این سیاست از حوزه اعلانی به حوزه اعمالی سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا است. البته این موضوع که از محورهای پیام ترامپ به ایران از سوی نخست وزیر ژاپن هم بود و از سوی رهبر معظم انقلاب تحقیر شد، معظم له فرمودند آمریکا همواره خواسته است نظام اسلامی را بر اندازد، اما توانایی آن را نداشته است. بنابراین به رغم تفاوت های تاکتیکی و تمایزات شکلی سیاست های روسای جمهور امریکا، در کلان سیاست خارجی آنها در باره جمهوری اسلامی واحد و روشن بوده است و تنها تفاوت بین آنها در سطح بندی فشارهاست، کما اینکه تفاوت نیکسون و ریگان نسبت به شوروی هم درجه اعمال فشار آنها بود . در زمانه ما نیز اوباما  دموکرات(چپ) تعامل را با فشار توامان دنبال می کرد اما ترامپ جمهوری خواه ( راست) با سیاست تعامل کمتر و فشار حداکثری دنبال تحقق اهداف کلان آمریکا در قبال جمهوری اسلامی یعنی براندازی و حداقل تغییر رفتار است. و هدف ترامپ در شرایط کنونی از طرح مذاکره این است، که میز جدیدی برای معامله بر سر مولفه های قدرت ایران مانند ظرفیت های منطقه ای، هسته ای و موشکی بچیند، البته هم زمان در راستای در راستای بیشینه سازی عملیات روانی در زمینه بلورین کردن فساد و نا کارآمدی نا کارآمدی برخی مسئولین برای مشروعیت زدایی از درون نیز به موازات آن تغییر نظام از بیرون با تهدید نظامی از سوی دولتمردان آمریکایی به طور علنی و رسمی در مواضع، سخنرانی ها و بیانیه های رسمی و سیاست اعمالی قابل رصد است.

 هدف گذاری مسئولان کاخ سفید در قبال ایران در حوزه منطقه ای، بیشتر در قالب راهبرد ضعیف کردن تدریجی ایران، جلوگیری از افزایش توان مالی، منع سرمایه گذاری خارجی، تشدید ناکارآمدی ها و مهار نفوذ قابل تاویل و تفسیر است که  پریزیدنت ترامپ برای تحقق آن از راهبرد ((مرد دیوانه در سیاست)) استفاده می کند، البته بی نتیجه این تلاش ها در دو سال گذشته و انتقادات تند درونی از وی سبب تغییرات در سیاست های وی شده که بخشی از آن را در قالب اعزام میانجی های مذاکره مشاهده کردیم که با نفی مطلق رهبری معظم انقلاب مواجه شد. اگر بخواهیم برخورد آمریکا با ایران در طی چند سال اخیر را  تحلیل محتوا کنیم به این نتیجه می رسیم که عمق شناخت آمریکا از ایران این است که تضاد بین دو کشور از نوع تقابلی و ایران بازیگر غیر متقارن، پیچیده و انعطاف پذیر است  بر این اساس یک واژه و مفهوم در دو دهه اخیر تولید شده، که برخورد آمریکا با ایران بر اساس همین واژه و مفهوم Limbo یا “برزخ، در هوا نگه داشتن” استوار است. یعنی عدم قطعیت در برداشت و پیش بینی از آینده مانند انچه که امروز در غالب تحریم های خود به کار گرفته اند و یا در مورد مذاکرات بیان می کنند.

البته این روش برای کشوری که، در طول چهار دهه عمر خود، دست پنجه نرم کردن با فشار وانزوای اقتصادی و دیپلماتیک، پدیده جدیدی نیست و جمهوری اسلامی نه تنها در مقابل خواست های نا معقول آمریکا تسلیم نخواهد شد بلکه تهدیدات و فشارها را به مثابه فرصتی برای تقویت مولفه های قدرت ملی خود می داند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.